GeekGamer.pl

Piszemy o tym co nas kręci w sposób jaki nam odpowiada…

Branża Newsy Xbox

Projekt xCloud lepszą Stadią?

Jak mogliście już przeczytać na naszym portalu – Google Stadia nie radzi sobie zbyt dobrze. Wydaje się to być idealnym momentem dla konkurenta – xCloud’a od Microsoft’u.

Jeżeli nie jesteście zaznajomieni z tą usługą to pokrótce postaram się wprowadzić Was w temat.

XCloud pozwala na stream’owanie gier, bezpośrednio z chmury, prosto na wasze urządzenia mobilne – smartfony i tablety. Nie musicie instalować czy posiadać danej gry, wystarczy zainstalowana aplikacja Microsoft’u, połączenie internetowe (WiFi lub 4G/LTE), kontroler i pewnie wykupiona subskrypcja (jednak o tej kwestii później).

Wymagania do korzystania z xCloud

Co ciekawe, Microsoft nie zamyka się jedynie na swoje, Xboxowe, pady. Użytkownicy będą mieli możliwość grać za pomocą nieoficjalnych padów, włączając w to te od Razera czy nawet (niemożliwe!) od PS4!
Microsoft oferuje również specjalny uchwyt za pomocą którego połączycie pada z telefonem/tabletem.

Jakość przekazywanego obrazu nie będzie tak wywindowana jak w usłudze od Google, ale zauważcie, że xCloud wspiera jedynie urządzenia mobilne, a konkurencja (Stadia), również komputery oraz telewizory.
Nasze gry odpalimy w rozdzielczości niższej niż 4K – najpewniej okolice 1080p w 30-60 klatkach na sekundę – i powiedzmy sobie szczerze, czego chcieć więcej na małym ekranie telefonu.

Ale kwestią, która najbardziej ciekawi graczy są gry jakie będziemy mogli odpalić w usłudze. A tych jest całkiem sporo, bo ponad 50!
Pojawiają się tutaj takie tytuły jak:

  • Gears 5
  • Devil May Cry 5
  • Forza Horizon 4
  • Hellblade: Senua’s Sacrifice
  • i wiele innych

Jak xCloud wypada w praktyce?

Jestem graczem, który wariuje, gdy gra spada poniżej 60 FPS’ów. Ale nie przeszkadzało mi to jakoś na smartfonie i jeśli nie chcesz grać na xCloud w sposób kompetytywny, usługa Microsoftu jest pod każdym względem przenośną konsolą obecnej generacji.

~Matthias Pawlikowski, gamepressure.com

Jak wynika relacji osób, które miały możliwość bliższego zaznajomienia się z xCloud’em podczas XO 19, są oni bardzo zadowoleni z tego jak to wygląda.
Mały ekran telefonu jest w stanie zamaskować bardzo wiele niedociągnięć, a perspektywa grania w pełnoprawne tytuły AAA, w każdym miejscu na świecie wydaje się jeszcze bardziej zasłaniać wszelkie wady. Wyobraźcie sobie, że jesteście skazani na siedzenie w jakimś miejscu przez 3 godziny, bez żadnego konkretnego celu (pozdrawiamy studentów <3). W tej sytuacji wystarczy, że wyciągniecie pada z plecaka i odpalicie na waszym telefonie najnowsze Gearsy – kosmos!

Premiera samej usługi oraz jej cena nie jest nam znana, jednak już teraz trwa faza Preview, do której możecie się zapisać tutaj. Pod wskazanym linkiem otrzymacie inne informacje, których nie uwzględniłem w tym wpisie 😉

Dajcie znać jak podoba Wam się xCloud i jak wypada na tle Google Stadia (xD). Jestem bardzo ciekaw co sądzicie na ten temat!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Gry od małego są częścią jego życia. Na początku towarzyszyły mu na PC, głównie pod postacią Warcrafta III oraz Call of Duty. Następnie pojawiło się pierwsze i drugie PlayStation - wtedy ogrywał te najbardziej popularne pozycje (co nie znaczy, że wszystkie!). Aż wreszcie w jego gimnazjalne łapy wpadło PS3 i zauroczenie przerodziło się w miłość - nie tylko do konsoli Sony *wink*, ale również do całej branży! Obecnie: studiuje i w wolnym czasie (oczywiście) gra oraz tworzy materiały tutaj czy na YouTube'a.